Moje dieťa má alergiu na bielkovinu kravského mlieka

Príklady: Na pokožke môjho bábätka sa objavila vyrážka, trápia ho bolesti bruška prechádzajúce do kŕčov a občas sa dostavia nevoľnosti v podobe vracania či hnačky.

Ako spoznať, že práve vaše bábätko má alergiu na bielkovinu kravského mlieka?

Alergiu na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) je, bohužiaľ, zložité určiť na prvý pokus. Ide však o jednu z najčastejšie diagnostikovaných alergií v dojčenskom veku. Ak sa objaví na pokožke vášho bábätka vyrážka, alebo po dojčení či vypití pravidelnej dávky dojčenského mlieka zaznamenáte iné ťažkosti, ako je vracanie či hnačka, najskôr ide o neprimeranú alergickú reakciu imunitného systému na bielkoviny nachádzajúce sa v kravskom mlieku. V ojedinelých prípadoch môže u takto malých detí dochádzať aj k závažnejším reakciám, ako je napríklad sípavé dýchanie, napuchnutie pier či dokonca tzv. anafylaxia, alebo náhla prudká reakcia organizmu na alergén, ktorá môže ohroziť život. 

Čo robiť, ak má moje bábätko alergické príznaky?

V prvom rade rozhodne neprepadajte panike. Alergia na bielkovinu kravského mlieka obvykle u malých detí do troch rokov takmer vymizne. Dôležité je, ak sa objaví nejaký z vyššie zmienených príznakov u vášho bábätka, obrátiť sa na svojho pediatra a celú situáciu s ním prebrať. Spoločne si prejdete rad základných otázok, z ktorých bude možné stanoviť diagnózu. Diagnózu lekár potvrdí až na základe tzv. eliminačno-expozičného testu, teda vylúčenia alergénu zo stravy matky či dieťaťa a jeho opätovnom skusmom zaradení.

 

Pokiaľ svoje dieťa plne dojčíte a váš lekár stanoví diagnózu ABKM, bude to znamenať zásadnú zmenu predovšetkým vo vašom jedálnom lístku. Budete musieť celkom vylúčiť všetky potraviny, kde by sa kravské mlieko mohlo objaviť. Starostlivo si čítajte zloženie toho, čo do svojho jedálneho lístka zakomponujete, pretože pri niektorých potravinách na prvý pohľad nemusí byť celkom jasné, že by sa v nich kravské mlieko mohlo vyskytovať. Po takto nasadenej diéte obvykle do dvoch týždňov príznaky u vášho bábätka vymiznú. 

 

TIP:

 

Ak vyradíte zo svojho jedálneho lístka mlieko, nezabudnite si nahradiť prísun vápnika inými možnosťami. Aj vaše zdravie je dôležité.

Ak je vaše bábätko výhradne na umelej/náhradnej dojčenskej výžive, je potrebné s vaším pediatrom nájsť adekvátnu náhradu, ktorá bude jednak minimalizovať pokračovanie vzniknutej imunitnej reakcie a jednak spĺňať výživové požiadavky dieťaťa. Aj v tomto prípade neexistuje len jedna možnosť:

  • Ak má vaše dieťa relatívne ľahkú alergiu (dojčenská kolika bez iných príznakov, ľahký ekzém a pod.), odporučí vám pediater obvykle náhradnú dojčenskú výživu s extenzívne hydrolyzovanou bielkovinou. Takáto výživa sa vyrába z kravského mlieka, ale špeciálnym postupom, počas ktorého sa bielkoviny rozštiepia a zníži sa tak výskyt alergickej reakcie. Výživa však obsahuje zvyškové peptidy, ktoré môžu stále alergickú reakciu vyvolať.
  • U detí s ťažšou formou alergie (neprospievanie, ťažká hnačka, ťažký ekzém, rozsiahle opuchy, ťažká či dlhotrvajúca dušnosť, anafylaxia) sa obvykle odporučí výživa na báze aminokyselín, ktoré nie sú alergénne. Výroba tejto špeciálnej výživy prebieha za prísnych podmienok na bezpečnosť a kvalitu tak, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie.  Neobsahuje bielkovinu kravského mlieka ani iné pridané bielkoviny či peptidy, a to ani v stopovom množstve. Obsahuje iba čisté aminokyseliny.

Vaše časté situácie - Novorodenci a deti