Začíname s náhradnou dojčenskou či batoľacou výživou. Ako vybrať tú správnu?

Príklady: Nemám dostatok materského mlieka a musím začať prikrmovať alebo prestúpiť plne na náhradnú dojčenskú výživu. Vyskúšali sme s naším dieťatkom umelú dojčenskú / batoľaciu výživu a odmieta ju, čo mám robiť?

Dojčenie patrí k jednému z najprirodzenejších momentov každej mamičky. Čo však robiť, keď mamička dojčiť nemôže? Dôležité je si uvedomiť, že nejde o zlyhanie, a zistiť, čo je pravým dôvodom. Príčin nemožnosti dojčiť svoje bábätko môže byť celý rad. Preto je dôležité sa obrátiť na svojho pediatra a nájsť správne riešenie.

Rad mamičiek môže trápiť nedostatok materského mlieka, ktorý je často spôsobený nedostatočným časom matkinho tela sa adaptovať na výživové potreby bábätka. Dôležité je vytrvať a podporiť rôznymi spôsobmi tvorbu materského mlieka. Každá žena potrebuje iný čas k popôrodnej adaptácii. Zatiaľ čo u jednej ženy dôjde k spusteniu dostatočnej tvorby mlieka krátko po pôrode, u inej ženy to môže byť až po niekoľkých dňoch, výnimočne aj neskôr – za predpokladu, že snaha o dojčenie neustáva a bábätko je pravidelne prikladané. Veľmi dôležitý je práve stimul prsníkov, lebo pokiaľ nebude po mlieku dopyt, tvorba mlieka začne ustávať, alebo sa dokonca takmer ani nepohne. U detí, ktoré nemôžu byť dojčené, pretože sú príliš slabé a musia byť v inkubátore, je veľmi dôležité, aby si mamička prsia pravidelne odsávala, čím podporí tvorbu mlieka a akonáhle bude bábätko dostatočne silné, bude môcť prejsť od odsávania na dojčenie. Dôležité je nestresovať sa spočiatku malou tvorbou mlieka, dôverovať vlastnému telu a podporovať ho v jeho ceste – častejším prikladaním bábätka k prsníku. Len veľmi malé percento žien skutočne dojčiť nemôže. Stimuláciou prsníka pomocou kvalitnej odsávačky, dostatočnými spánkom, rozumným pitným režimom a kvalitnou stravou možno tvorbe mlieka pomôcť. U niektorých žien môže fungovať dobre aj homeopatia.

Popraskané bradavky, upchaté mliekovody a iné ťažkosti pri dojčení

Pre niektoré mamičky môže byť dojčenie veľmi bolestivá záležitosť z dôvodu popraskaných bradaviek. Väčšinou ide o dôsledok nesprávnej techniky dojčenia. Potrápiť vás môže tiež upchatý mliekovod čiže retencia mlieka. Tu môže pomôcť obklad a jemná masáž stvrdnutého miesta. V čase, kedy mamička nedojčí, je vhodný chladivý obklad, naopak tesne pred dojčením si môže mamička dať krátku teplú sprchu či priložiť teplý obklad, ktorý v spojení s veľmi jemnou masážou smerom k bradavke pomôže k tomu, aby sa mlieko lepšie uvoľnilo. Niektoré mamičky sa potom môžu stretnúť so zápalom prsnej žľazy (tzv. mastitída), ktorý môže mať veľmi podobné prejavy ako upchatý mliekovod. Niektoré bábätká a mamičky môže tiež potrápiť kvasinková infekcia (tzv. candida), ktorá sa prejavuje bielym povlakom na jazýčku bábätka a u mamičky svrbením bradaviek. Chcete sa dozvedieť viac? Detailné informácie nájdete v článku tu.

Začínam s umelým dojčenským mliekom

Či už ste sa rozhodla, že s dojčením prestanete, alebo z akéhokoľvek dôvodu dojčiť nemôžete a lekár odporučil podávanie dojčenského mlieka, je dôležité sa tým nestresovať a zostať v pokoji. Bábätko vycíti akékoľvek napätie a samo môže byť potom nesvoje – nepokojné a plačlivé. Na trhu dnes nájdete mnoho druhov náhradnej dojčenskej výživy, ktorá svojou kvalitou a vysokými štandardmi dokáže nutrične nahradiť materské mlieko. Vždy je najlepšie všetko konzultovať so svojím pediatrom. Dôležité je vyberať umelé dojčenské mlieko podľa veku dieťaťa a prípadne podľa špecifických potrieb bábätka – existujú špeciálne mlieka pri kolikách, grckaní, alergii na bielkovinu kravského mlieka a pod.

Syndróm prvej fľaštičky

Keď už máte po porade s pediatrom vybrané vhodné dojčenské mlieko pre vaše dieťatko, je potrebné sa pripraviť na možné ťažkosti. Prechod z materského mlieka na iné mlieko môže byť pre bábätko náročný. Bábätko si musí zvyknúť na nové chute i fľaštičku. Často môže tiež odmietať nový spôsob sania, ide o tzv. syndróm prvej fľaštičky, ktorý môže niekoľko dní trvať. Preto nie je dobré často skúšať nové značky a druhy mliek, ale je potrebné vytrvať u jedného. Pre dieťatko je to veľká zmena a potrebuje svoj čas si zvyknúť na úplne nový rituál.

 

Autor: Ing. Agáta Kubíčková

DiS. Andrea Řepová

Vaše časté situácie - Novorodenci a deti