Príklady: Moje bábätko/dieťa nepriberá na hmotnosti, ako by malo. Je drobnejšie než jeho vrstovníci. Moje bábätko/dieťa nedokáže prijať také množstvo mlieka či bežnej stravy zodpovedajúcej jeho veku.
Dôležitosť výživy v ranom veku
Správna výživa dieťaťa si vyžaduje pozornosť v každom veku, kľúčovým obdobím je vek od narodenia do 6 rokov, ktoré znamená najvýraznejší vývoj a rast v živote človeka.
Nevyvážená alebo nedostatočná výživa (= rozdiel medzi príjmom a požiadavkami organizmu) môže ovplyvniť tak rast, ako aj vývoj vášho dieťaťa teraz aj v neskoršom veku, a to obzvlášť v období choroby. Môže viesť k nedostatku energie, ktorú dieťa potrebuje na každodenné aktivity a na rast a vývoj, nedostatok bielkovín, vitamínov (napr. vitamín D, A, B) a minerálnych látok (napr. vápnik, jód, železo). Preto je také dôležité uistiť sa, že vaše dieťa dostane všetky potrebné živiny vo vyváženom množstve počas obdobia svojho rastu.
Neprospievanie u detí
Neprospievanie je stav, keď je jedinec menší a drobnejší, než sú jeho vrstovníci rovnakého pohlavia. Je často spôsobené podvýživou spojenou s ochorením.
Ochorenie spojené s podvýživou môže znamenať
- zvýšené požiadavky organizmu na energiu a ďalšie živiny – vášmu dieťaťu nebude stačiť bežná porcia jedla na pokrytie jeho energetických a výživových potrieb
- problémy spojené s trávením a vstrebávaním živín – dieťa dostáva dostatočnú a vyváženú stravu, funkcie jeho tráviaceho systému sú však narušené, a preto nedokáže prijatú stravu spracovať a využiť
- nechutenstvo – dieťa nemá o jedlo taký záujem, ako ste zvyknutí, a nedokáže preto pokryť energetické a výživové potreby organizmu
Ako spoznám, že moje dieťa neprospieva
Neprospievajúce dieťa lekár často ľahko rozpozná na prvý pohľad, pretože je menšie a drobnejšie, než sú jeho vrstovníci rovnakého pohlavia. Môže sa prejaviť aj na jeho „nezdravej“ farbe pleti a letargii. Medzi dlhodobé a závažnejšie následky neprospievania patrí oneskorenie rastu, zvýšená chorobnosť, dlhšia hospitalizácia.
Neprospievanie sa dá tiež určiť pomocou sledovania hmotnosti a výšky vášho dieťaťa v dlhšom období. Na to slúžia tzv. rastové grafy (percentilové grafy), ktoré spravidla používa na sledovanie rastu a vývoja vášho dieťaťa pediater na pravidelných kontrolách.
Po stanovení diagnózy neprospievania zistí pediater jeho príčinu. Tou môže byť ochorenie spojené s nedostatočnou a/alebo nevyváženou stravou. V prípade, že vaše dieťa nebude schopné doplniť potrebnú chýbajúcu energiu a živiny pomocou jeho bežnej stravy, môže pediater vášmu dieťaťu predpísať alebo odporučiť prípravky enterálnej výživy pre deti na pokrytie chýbajúcej energie a živín.