Príklady: Moje bábätko trápia časté zápchy. Moje bábätko trápia časté koliky. Moje bábätko trpí častým grckaním. Moje bábätko často plače kvôli boľavému brušku.
Najmenší problém s trávením a tráviacim ústrojenstvom dokáže niekedy pekne potrápiť aj dospelého človeka. Keď však nejaká z ťažkostí tráviaceho systému stretne vaše bábätko, môže to vniesť celkovú nepohodu do života celej rodiny. Ako teda spoznať, čo vaše dieťatko trápi, a ako mu od tráviacich ťažkostí uľaviť?
Poznáte označenie FGID?
Pre celkové zdravie dieťaťa, jeho rast a pohodu je dôležitý zdravý tráviaci systém. Ten sa od narodenia bábätka stále vyvíja, čo môže občas viesť k prechodným ťažkostiam. Medzi tieto problémy sa radí tzv. regurgitácia čiže grckanie, zápchy, koliky či riedka stolica, označované v lekárskej terminológii ako funkčné gastrointestinálne ťažkosti – skrátene FGID. Drobné tráviace ťažkosti postihujú až 75% dojčiat 1,2,3.
Reflux a grckanie
Občasné „grckanie“ mlieka po kŕmení je u dojčiat niečo úplne normálne a nič, čo by vás ako rodiča malo znepokojovať. Určite ste sa s tým stretli v rôznych filmoch či seriáloch, alebo ako s vtipnou historkou vašich priateľov. Pokiaľ je ale grckanie častým javom po každom kŕmení alebo vo väčšom množstve, môže vaše dieťatko trpieť refluxom. K tomu zvyčajne dochádza v dôsledku nezrelosti tráviaceho systému, kedy predovšetkým pažerákový zvierač, ktorý plní funkciu záklopky, nie je dostatočne silný pre udržanie obsahu žalúdka a časť obsahu sa tak vracia späť von. V priebehu prvého roku života vášho dieťaťa tento „záklopkový“ mechanizmus dostatočne posilní a reflux odznie.
AKO BÁBÄTKU POMôcť? Ak máte podozrenie, že vaše bábätko často a príliš grcká, konzultujte jeho stav s pediatrom. Obvykle postačia na zvládnutie základné opatrenia ako: • Ukladať dieťa do zvýšenej polohy (hlavička by mala byť vyššie než jeho nožičky – napr. podložíme nohy postele v hlavovej časti)
|
Výživa pri refluxu a grckanie
Ak trápi vaše bábätko časté grckanie alebo reflux, odporúča sa stravu podávať v menších dávkach a častejšie. Vhodné je zahustenie, napr. karobovou gumou, čo je vláknina, ktorá absorbuje vodu a zahustí tak stravu, vďaka čomu môže obsah ľahšie zostať v žalúdku. Pre dojčatá sa vyrábajú špeciálne prípravky, ktoré obsahujú karobovú gumu a môžu sa podávať do časti odstriekaného materského mlieka priamo pred samotným dojčením, prípadne do niektorých typov umelých dojčenských mliek, ak bábätko nemôže byť dojčené. Ak teda máte dostatok mlieka, nemusíte prechádzať na špeciálne upravené dojčenské mlieka. Ak je však vaše dieťa na dojčenskom mliečku, zoženiete na trhu špeciálne upravené mlieka s karobovou gumou vhodné pri grckaní.
Výraznejšie grckanie alebo zvracanie môžu byť u niektorých detí prejavom alergie na bielkovinu kravského mlieka (ABKM). Tu je potom vhodnejšie zvoliť špeciálne upravené mlieka s hydrolyzovanou mliečnou bielkovinou. Výber vždy konzultujte so svojím pediatrom, ktorý vám pomôže určiť, či sa jedná o alergiu alebo za grckaním stojí iná príčina a podľa toho vám odporučí najlepšie riešenie pre vaše dieťatko. Pri podozrení na ABKM, pri ktorej má bábätko okrem zvracania zvyčajne aj iné problémy, sa podávajú špeciálne upravené mlieka, ktoré obsahujú extenzívne (vysoko) štiepenú mliečnu bielkovinu. U detí do 1 roka sa zvyčajne nevykonávajú krvné testy, a to z dôvodu neistej preukázateľnosti u týchto malých pacientov. Na stanovenie či vylúčenie ABKM sa používa tzv. eliminačno-expozičný test. V rámci eliminačného testu sa z jedálnička dieťaťa vylúči pôvodné mlieko a namiesto neho sa podáva mlieko so špeciálne štiepenou bielkovinou alebo dojčiaca mamička vyradí všetky potraviny obsahujúce mliečnu bielkovinu zo svojej stravy. Stav dieťatka po tomto období diéty mamičky alebo po podávaní takto upraveného dojčenského mlieka posúdi alergológ či pediater – zvyčajne po 3 týždňoch. Pokiaľ dôjde k zlepšeniu ťažkostí u dieťatka, skúsi sa znovu mliečnej bielkovine vystaviť (fáza expozície) – pod kontrolou lekára sa podá malé množstvo mlieka s neupravenou bielkovinou alebo mamička do svojej stravy zaradí mlieko či mliečny výrobok. Ak sa ťažkosti znovu objavia, je ABKM preukázaná a dojčiaca mamička sa znovu vracia k bezmliečnej diéte alebo dieťatko na špeciálnom mlieku zostáva aj naďalej. Ak k zlepšeniu stavu nedôjde alebo sa pri opätovnom vystavení mliečnej bielkovine ťažkosti znova neobjavia, hľadajú sa iné príčiny ťažkostí.
Zápcha u novorodenca alebo dojčaťa
Zápcha patrí k jednému z najčastejšie sa objavujúcich problémov, ktorým môžu naši najmenší čeliť. Každé dieťatko je iné, a preto aj zápcha môže mať rôzne podoby. Zvyčajne sa o zápche u detí hovorí vtedy, keď sa vaše dieťa nemôže vyprázdniť dlhšie ako 48 hodín, alebo je frekvencia vyprázdnenia stolice v rozmedzí dvakrát a menej za týždeň. Okrem časového intervalu sa zápcha u detí prejavuje aj veľmi tuhou až kamennou stolicou a veľmi často je pre bábätko vyprázdňovanie bolestivé.
Zvyčajne sa príčiny zápchy delia na organické (napr. ochorenie tráviaceho systému, či niektoré druhy nervového ochorenia a pod.) a funkčné (kedy je oslabená funkcia čreva). Zápcha môže byť spôsobená aj zmenou stravy, napríklad pri zavádzaní príkrmov či pri prechode z dojčenia na umelú dojčenskú výživu. Ale zápcha môže tiež v niektorých prípadoch signalizovať potravinovú alergiu – najčastejšie u detí do 3 rokov sa jedná o alergiu na bielkovinu kravského mlieka.
AKO MÔŽETE UĽAVIŤ VÁŠMU BÁBÄTKU OD PROBLÉMOV SPOJENÝCH SO ZÁPCHOU? Navštívte náš Nutriklub – sprievodca tehotenstvom a materstvom, kde je pre vás pripravené plno zaujímavých článkov. Tipy, ako zmierniť ťažkosti spôsobené zápchou nájdete v článku tu: https://www.nutriklub.sk/clanok/zapcha-u-dojciat-a-batoliat | |
Pomôcť svojmu dieťatku od zápchy môže niekedy byť „beh na dlhú trať“ a vyžaduje dostatok trpezlivosti. U dieťaťa, ktoré je už na zmiešanej strave, môže pomôcť aj zmena jedálnička a zameranie sa na pitný režim dieťatka. Zápcha môže byť tiež vyvolaná podávaním veľkého množstva niektorých druhov potravín, u dojčiat ide najčastejšie o reakciu na často podávanú mrkvu či ryžu. Problém môže tiež vzniknúť z dôvodu jednostranného jedálnička. Pomôcť môžu tiež rôzne zeleninové polievky či riedené ovocné šťavy, a nezabúdajte tiež na dostatok tekutín. Ak už nie je vaše dieťatko dojčené, môžete mu po konzultácii s lekárom dopriať špeciálne upravené mlieko pre citlivé trávenie. Tieto mlieka zvyčajne obsahujú prebiotické oligosacharidy a špeciálnu zmes tukov.
Dojčenská kolika
Vedeli ste, že dojčenská kolika je jeden z najčastejších problémov, ktoré riešia mamičky sa svojím pediatrom hneď v prvých mesiacoch života ich bábätka? Dojčenské koliky sa objavujú až u štvrtiny detí bez ohľadu na pohlavie či sú dojčené, alebo dostávajú umelé dojčenské mlieko. Zvyčajne sa dostaví po niekoľkých týždňoch ich života a samovoľne odznievajú medzi 4. a 5. mesiacom.
Koliku u svojho bábätka zvyčajne spoznáte na základe dlhého a neutíšiteľného plaču, niekedy trvajúceho 2 až 3 hodiny či dlhšie, bez zjavnej príčiny. Plač nastáva zvyčajne skoro po kŕmení, kedy vášho najmenšieho trápia bolesti bruška, pričom môže dvíhať nožičky k hrudníku, zatínať pästičky a byť červený v tvári. Aj napriek tomu, že dojčenská kolika dokáže okrem vášho najmenšieho pekne potrápiť celú rodinu, dobrou správou je, že v priebehu niekoľkých mesiacov zvyčajne odznie sama.
Príčinou vzniku koliky môže byť takmer čokoľvek, od techniky kŕmenia, cez nedostatočné odgrgnutie po jedle, až po poruchu hybnosti čriev či ťažšie trávenie niektorej zo zložiek mlieka vedúcim až k alergii na bielkovinu kravského mlieka. Za kolikou však môže stáť aj úplne banálne príčina ako je nepohoda v rodine či istá nervozita, ktorú dokáže bábätko vycítiť. Kolika sa môže objaviť tiež ako jeden z následkov nedostatočného zastúpenia niektorých prospešných baktérií v črevách Vášho bábätka. Tzv. dysmikróbia môže byť príčinou bolestí bruška, ale napr. aj hnačiek.
TIPY, AKO NA DETSKÚ KOLIKU: • Vytvorte doma kľudné a pohodové prostredie ako pre bábätko, tak pre seba, vyhnite sa stresovým situáciám • Nastavte si so svojím bábätkom pravidelný režim – kŕmenie, kúpanie, spinkanie … • Doprajte svojmu dieťatku dostatok pozornosti – hovorte na neho, hrajte sa s ním, spievajte, dotýkajte sa ho – podporujete tým aj rozvoj jeho komunikačných zručností • Masírujte mu jemne bruško • Kolíšte bábätko v náručí v klbku či húpajte v zavinovačke | |
Výživa pri kolikách
So zvládaním kolík vám môže veľmi pomôcť aj správna výživa, a to nielen vášho dieťatka. Ak dieťa dojčíte, venujte pozornosť tomu, čo sama jete. Prostredníctvom nevhodnej stravy sa môžu do materského mlieka dostať látky, ktoré budú vaše bábätko nadúvať a spôsobovať mu celkovú nepohodu. Preto sa pri dojčení odporúča jesť také potraviny, ktoré nenadúvajú. Problémom môže byť aj kravské mlieko a výrobky z neho v strave matky (v prípade alergie na bielkovinu kravského mlieka u dieťaťa).
U nedojčených detí potom môžete po odporúčaní pediatra zmeniť náhradné dojčenské mlieko za špeciálne zloženie určené priamo pri dojčenských kolikách, ktoré obsahuje hydrolyzovanú bielkovinu, zníženému množstvo laktózy a zmes oligosacharidov. Vedľa špeciálnych mliek môžete skúsiť aj bylinky vo forme čajov či existujú aj rôzne kvapky. Nezabudnite však svoj výber konzultovať so svojím pediatrom, ktorý podľa veku dieťaťa a jeho stavu najlepšie dokáže poradiť, čo je pre vášho najmenšieho v danom okamihu tým najlepším. Vyberajte bylinné čaje podľa vekového určenia na obale čaju, a podávajte ich len v takom množstve, aby nedošlo k zníženiu množstva vypitého mlieka.
Hnačky, bolesti bruška a iné ťažkosti
Medzi ďalšie funkčné gastrointestinálne problémy sa radí aj hnačka, ktorá zvyčajne môže byť vyvolaná kontaminovanými potravinami (zlé spracovanie, pokazené potraviny a pod.), vodou či nedostatočnou sterilizáciou riadu. Častým pôvodcom hnačky môžu byť aj vírusy a rôzne vírusové ochorenia.
Bolesť bruška u detí môže súvisieť už s vyššie uvedenými problémami, ako je kolika, zápcha, reflux pod. Môže však tiež súvisieť s ochorením tráviaceho traktu alebo iných orgánov.
Vaše bábätko môže odmietať stravu aj vďaka iným ťažkostiam, ktoré ho môžu potrápiť, napríklad nádcha. Kedy aj „len“ upchatý nos môže vyvolať neochotu až nechutenstvo prijímať potravu.
Ak je niektorý z vyššie uvedených problémov dlhodobého charakteru, neváhajte sa obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára a situáciu s ním konzultovať. Môžete tým tak predísť závažnejším stavom a vrátiť zas čoskoro pohodu do vášho spoločného rodinného života.
Chcete sa dozvedieť viac? Stiahnite si našu brožúrku venujúcu sa tráviacim problémom u detí. Nájdete v nej informácie a praktické rady, ako tieto problémy jednoducho zvládnuť. Stiahnuť tu (button): https://www.nutriklub.cz/media/90/original/nejcastejsi-zazivaci-potize.pdf |
Autor: Ing. Agáta Kubíčková
DiS. Andrea Řepová
Referencie:
1 Nelson SP et al., Prevalence of Symptoms of Gastroesophageal Refl ux During Infancy, Arch Pediatr Adolesc Med. 1997;151:569-72.
2 MUDr. Jan Schwarz, Dětská klinika FN a LF UK, Zácpa u dětí, frekvence a léčba; Pediatr. pro Praxi 2008; 9(6): 402–407.
3 Gregora, Martin: Kojenecké koliky. Pediatrie pro praxi (2010); 11 (4): 236-238.