Hovorí sa, že tehotenstvo patrí k jednému z najkrajších období v živote každej ženy. Okrem šťastia a radosti z očakávaného príchodu nového člena rodiny však tehotenstvo sprevádza množstvo neznámeho a nového, čo je spojené aj s obavami, či všetko bude prebiehať, ako má. Keď však pôrod začne skôr a bábätko sa narodí predčasne, v okamihu sa celej rodine obráti život naruby.
Predčasný pôrod
Za predčasný pôrod sa považuje ten, ktorý nastane pred ukončeným 37. gestačným týždňom tehotenstva. Bežné tehotenstvo trvá okolo 40 týždňov – teda 9 kalendárnych alebo 10 lunárnych mesiacov. Ak sa však narodí bábätko pred 38. týždňom tehotenstva, hovoríme o predčasne narodenom alebo tiež nedonosenom dieťati. V dnešnej vyspelej dobe je šanca na prežitie predčasne narodeného dieťaťa pomerne vysoká, a to vďaka znalostiam a pokročilej medicíne. Česká legislatíva stanovuje hranicu životaschopnosti plodu na ukončený 24. týždeň tehotenstva alebo pôrodnú hmotnosť 500 g. Darí sa zachraňovať aj deti mladšie či s menšou pôrodnou hmotnosťou, pretože už v 23. týždni má bábätko vyvinuté takmer všetko potrebné pre život, len v zmenšenej a nedokonalej, nevyzretej podobe. Všeobecne však platí, že čím skôr sa bábätko narodí, tým je jeho šanca na prežitie menšia.
Ako spoznať predčasný pôrod a aké sú jeho príčiny?
Prečítajte si náš článok o tom, prečo sa bábätko môže narodiť skôr a akými príznakmi sa prejavuje predčasný pôrod. |
Nie ste v tom sami
Ak sa vám bábätko narodilo predčasne, v priebehu chvíle na vás doľahne nepredstaviteľný nápor emócií. Možno si hovoríte, prečo práve naše bábätko? Veď ste urobili maximum, aby sa mu v brušku páčilo, a naraz ste v situácii, v ktorej žiadny rodič na svete byť nechce. Každý rok sa na celom svete narodí 15 miliónov detí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, teda príliš skoro [1]. Tieto deti majú množstvo zdravotných komplikácií, ktoré sú tým závažnejšie, čím skôr sa dieťa narodí.
Nedonosené bábätko
Predčasné narodenie je, čo sa týka detskej úmrtnosti a chorobnosti, príčinou číslo jeden [1]. Čím skôr sa dieťa narodí, tým menej je jeho telo pripravené na vonkajší svet a tým viac zvláštnej starostlivosti potrebuje, aby zostalo nažive [1]. Predčasne narodené deti môžu byť ohrozené množstvom postihnutí, ktoré ovplyvnia ich celý život. Rozsah značne závisí od toho, ako skoro sa narodili, aké zdravotné komplikácie si priniesli so sebou do života, od kvality starostlivosti, ktorej sa im dostalo počas pôrodu, a od obdobia, ktoré nasleduje [1].
Predčasne narodené deti by mali rásť a vyvíjať sa obdobným tempom, ako by sa vyvíjali v maternici matky počas rovnakého obdobia [2,3]. Pre „predčasniatka“ však neplatia obvyklé vývojové míľniky. Tieto bábätká v prvých týždňoch a mesiacoch čelia veľkej výzve a množstvu problémov. Neznamená to však nutne, že ich vývoj bude nejako oneskorený. Všetko závisí od mnohých faktorov a dĺžky trvania tehotenstva.
Výživa u predčasne narodených bábätiek
U predčasne narodených bábätiek je potrebné najprv stabilizovať jeho životné funkcie. Hneď vzápätí prichádza na rad výživa. Tieto bábätká majú vysoké nutričné požiadavky, a tak pre ne existujú špeciálne prípravky (t. j. fortifikátory materského mlieka a proteínové doplnky), ktoré možno vhodne kombinovať s materským mliekom na základe odporúčaní ošetrujúceho lekára, alebo ak nemôžu dostávať materské mlieko, sú tu špeciálne dojčenské mlieka.
Referencie:
- Howson, Kinney, Lawn (Eds.). (2012) Born Too Soon: The Global Action Report on Preterm Birth. World Health Organisation. Geneva, Switzerland.
- Klein (Ed.). (2002) J Nutr. 132(6 Suppl 1): 1395S-1577S.
- Agostoni et al. (2010) J Pediatr Gastroenterol Nutr. 50(1): 85-91.