Nechcený úbytok hmotnosti, nechutenstvo, nedostatočný príjem potravy

Príklady: Dcéra náhle veľmi schudla, je vychudnutá, slabá a nemá chuť do jedla.  

Úbytok hmotnosti môže byť u zdravého človeka vnímaný ako pozitívny výsledok vhodnej diéty či cvičenia. Ak však vy alebo váš blízky začne výraznejšie chudnúť bez jasnej príčiny, mali by ste rozhodne spozornieť. Nechutenstvo alebo príliš rýchle chudnutie môže upozorniť na zdravotný problém, ktorý ste si zatiaľ nemuseli všimnúť. 

Dlhodobejšie nechutenstvo alebo náhly úbytok hmotnosti sprevádza celý rad ochorení a rozhodne je dôvodom, prečo vyhľadať lekára.

Príčinou nechutenstva a úbytku hmotnosti môžu byť mnohé ochorenia, napr.: 

  • onkologické ochorenie/rakovina
  • depresia
  • ochorenie tráviaceho traktu alebo potravinová intolerancia 
  • poruchy prehĺtania 

Zvýšenú starostlivosť venujme chudnutiu, ktoré často sprevádza starnutie. Vekom sa väčšinou prirodzene znižuje chuť do jedla a u mnohých seniorov sa pridáva nesprávna skladba stravy. Strava seniorov väčšinou neobsahuje optimálne množstvo jednotlivých živín, zvlášť bielkovín. Tým často dochádza k strate svalovej hmoty a tým aj svalovej sily. Celková kondícia seniora sa zhoršuje.  Podľa štatistík je v malnutrícii alebo riziku malnutrície 33 % seniorov v domovoch s opatrovateľskou službou.

Konkrétnu príčinu neželaného chudnutia určí váš lekár a navrhne vhodné riešenie. V súvislosti s podvýživou alebo rizikom podvýživy vám môže odporučiť alebo na základe vášho klinického stavu predpísať nutričnú podporu vo forme sippingu.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori