Operácia

 

  1. Idem do nemocnice a čaká ma operácia
  2. Som po operácii a som zoslabnutý
  3. Som po operačnom zákroku a nemôžem jesť

Ak vás alebo vášho blízkeho čaká plánovaná operácia, je potrebné sa pripraviť i po stránke výživy.

Pred plánovanou operáciou nie je vhodné znižovanie telesnej hmotnosti. Naopak sa odporúča jesť plnohodnotnú stravu s dostatočným energetickým príjmom, s dostatočným príjmom živín a predovšetkým bielkovín. Ak trpíte nechutenstvom alebo máte podváhu, je potrebné zvýšiť príjem tak, aby nedochádzalo k úbytku svalového tkaniva. Vaším cieľom je preto zvýšiť, alebo si aspoň zachovať aktuálnu hmotnosť.

V prípade, že vám to zdravotný stav dovolí, je taktiež veľmi prospešná fyzická aktivita (postačí aj dlhšia prechádzka, chôdza po schodoch a pod.) Pravidelnejšia námaha vedie k tvorbe a udržaniu svalov a tým i bielkovín, ktoré následne organizmus využije po operácii ako dôležitý zdroj energie.

V prípade, že nie ste schopný prijať dostatočné množstvo živín v bežnej strave, ponúka sa riešenie v podobe klinickej výživy. Špeciálna výživa obsahuje vyvážený pomer bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Pri operácii následne dochádza k strate bielkovín, ktoré je možné doplniť špeciálnou klinickou výživou. Výhodné sú preto prípravky s vyšším obsahom bielkovín. S tekutou výživou možno pokračovať aj v domácom prostredí do doby zhojenia rany a obnovenia normálneho nutričného stavu. 

Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o vhodnosti prípravku klinickej výživy.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori