Operácia

  1. Idem do nemocnice a čaká ma operácia
  2. Som po operácii a som zoslabnutý
  3. Som po operačnom zákroku a nemôžem jesť

Ak vás alebo vášho blízkeho čaká plánovaná operácia, je potrebné sa pripraviť aj po stránke výživy.

Pred plánovanou operáciou nie je vhodné znižovanie telesnej hmotnosti. Naopak sa odporúča jesť plnohodnotnú stravu s dostatočným energetickým príjmom, s dostatočným príjmom živín a predovšetkým bielkovín. Ak trpíte nechutenstvom alebo máte podváhu, je potrebné zvýšiť príjem tak, aby nedochádzalo k úbytku svalového tkaniva. Vaším cieľom je preto zvýšiť alebo si aspoň zachovať aktuálnu hmotnosť.

V prípade, že vám to zdravotný stav dovolí, je taktiež veľmi prospešná fyzická aktivita (postačí aj dlhšia prechádzka, chôdza po schodoch a pod.) Pravidelnejšia námaha vedie k tvorbe a udržaniu svalov a tým i bielkovín, ktoré následne organizmus využije po operácii ako dôležitý zdroj energie.

V prípade, že nie ste schopný prijať dostatočné množstvo živín v bežnej strave, ponúka sa riešenie v podobe klinickej enterálnej výživy. Špeciálna výživa obsahuje vyvážený pomer bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Pri operácii následne dochádza k strate bielkovín, ktoré je možné doplniť vysokopreteínovou klinickou výživou. S tekutou výživou možno pokračovať aj v domácom prostredí do doby vyhojenia rany a obnovenia normálneho nutričného stavu. 

Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o vhodnom prípravku klinickej výživy.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori