Zotavenie sa po ochorení a úraze

Po návrate z nemocnice maminka prestala chodiť a len leží … 

Po operácii som schudol a cítim sa slabý…

Vážne ochorenie, väčší úraz alebo operácie spúšťajú v tele rad zmien metabolizmu, pri ktorých dochádza mimo iného k odbúravaniu vlastných svalov. Nedostatok  bielkovín môže spomaliť hojenie rán a zhoršiť obranyschopnosť organizmu.  Preto sa pacienti počas a po vážnom ochorení cítia slabí a väčšinou strácajú telesnú hmotnosť. Ak je úbytok svalov veľký, môže pacient  zostať pripútaný na lôžko a stratiť schopnosť sa o sebe postarať, a to aj pri základných činnostiach.

Negatívny vplyv na naše svaly má aj dlhodobá fyzická inaktivita – kľud na lôžku počas choroby, pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo znehybnenie po vážnom úraze.  

Zmierniť dopad týchto negatívnych dôsledkov závažného ochorenia alebo operácie môžeme dostatočným príjmom vyváženej stravy alebo primeranou fyzickou aktivitou. Najrizikovejšou skupinou sú starší ľudia, ktorí sa musia o výživu a fyzickú kondíciu starať neustále – pestrou stravou a každodennou telesnou aktivitou. 

Prípravu na plánovaný operačný zákrok je optimálne zahájiť prípravu minimálne dva týždne pred termínom výkonu. Dostatočný príjem energie a primeraný pohyb sú pred operáciou veľmi dôležité. Lekár vám môže odporučiť úpravu stravy a podľa potreby môže odporučiť alebo predpísať špeciálne prípravky klinickej výživy (výživu na popíjanie).

V období zotavovania sa po chorobe možno stratu svalovej hmoty a fyzickej slabosti možno do istej miery ovplyvniť včasnou, dostatočnou a kvalitnou výživou spolu s rehabilitáciami a telesným cvičením, a to už v nemocnici.

Ak slabosť následkom ochorenia, operácie alebo pobytu v nemocnici pretrváva i doma, je kvalitná strava a dostatočná fyzická aktivita správnym krokom k návratu do normálneho života. Keď prirodzená strava nestačí pokryť potreby, je možné ju doplniť výživou na popíjanie (ktorú môže predpísať alebo odporučiť lekár). S výberom takisto pomôžu v lekárni. 

V niektorých prípadoch môžu byť pacienti na určité obdobie odkázaní na príjem výživy sondou (PEG-om), ktorá im pomôže dopraviť živiny priamo do žalúdka.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori