Senior

Príklad:

  1. Babička ochorela, nechce jesť a chudne
  2. Otec, senior, je zoslabnutý a nechutí mu jesť
  3. Rodič sa vrátil z nemocnice a je menej ako predtým

Proces starnutia je čisto individuálny, u niekoho sa prejavy môžu objaviť už v päťdesiatke, druhý sa môže cítiť v dobrej kondícii i po sedemdesiatke. Hoci každý jedinec má svoje genetické predpoklady, rýchlosť starnutia možno ovplyvniť zdravým spôsobom života a starostlivosťou o vlastné zdravie, čím môžeme sami prispieť k predĺženiu aktívneho veku života. Neoddeliteľnou súčasťou tejto starostlivosti je aj branie ohľadu na zloženie stravy.

Seniori majú iné špecifické výživové požiadavky ako ostatná populácia. S pribúdajúcim vekom klesá potreba jedla, čo je dôsledkom spomaľujúceho sa metabolizmu a ubúdania fyzickej aktivity. Zároveň sa ale zvyšuje potreba bielkovín! O to viac je dôležité starostlivo premýšľať nad zložením stravy.

Nerovnováha medzi príjmom a potrebou bielkovín môže viest k strate kostrového svalstva, pričom jeho funkciou je umožnenie aktívneho pohybu a predĺženie nezávislosti – byť aktívnou súčasťou rodinného života, ísť na nákup či na poštu, byť schopný si navariť, zvládnuť osobnú hygienu a pod. Táto nerovnováha a nedostatočný príjem živín potom môžu negatívne ovplyvňovať priebeh ochorenia, rekonvalescenciu a zvyšujú riziko straty sebestačnosti seniora.

V prípade, že senior nie je schopný prijať dostatočné množstvo živín v bežnej strave, ponúka sa  riešenie v podobe klinickej výživy. Nutričné prípravky obsahujú vyvážený pomer bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. 

Nutričná intervencia v podobe stravy bohatej na bielkoviny, doplnenie dôležitých mikronutrientov, ako sú vitamín D a vápnik, spoločne s dostatočnou fyzickou aktivitou, napr. prechádzky, nordic walking; tvoria základné predpoklady pre úspešné riešenie.

Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o vhodnosti prípravku klinickej výživy.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori