Po návrate z nemocnice maminka prestala chodiť a len leží … 

Po operácii som schudol a cítim sa slabý…

Vážne ochorenie, väčší úraz alebo operácie spúšťajú v tele rad zmien metabolizmu, pri ktorých dochádza mimo iného k odbúravaniu vlastných svalov. Nedostatok  bielkovín môže spomaliť hojenie rán a zhoršiť obranyschopnosť organizmu.  Preto sa pacienti počas a po vážnom ochorení cítia slabí a väčšinou strácajú telesnú hmotnosť. Ak je úbytok svalov veľký, môže pacient  zostať pripútaný na lôžko a stratiť schopnosť sa o sebe postarať, a to i v základných činnostiach.

Negatívny vplyv na naše svaly podporuje i dlhodobá fyzická inaktivita – kľud na lôžku počas choroby, pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo znehybnenie po vážnom úraze.  

Zmierniť dopad týchto negatívnych dôsledkov závažného ochorenia alebo operácie môžeme dostatočným príjmom vyváženej stravy alebo primeranou fyzickou zdatnosťou (aktivitou). Najrizikovejšou skupinou sú starší ľudia, ktorí sa musia o výživu a fyzickú kondíciu starať neustále – pestrou stravou a každodennou telesnou aktivitou. 

Na plánovaný operačný zákrok je optimálne zahájiť prípravu minimálne dva týždne pred termínom výkonu. Dostatočný príjem energie a primeraný pohyb sú pred operáciou veľmi dôležité. Lekár vám môže odporučiť úpravu stravy a podľa potreby môže odporučiť alebo predpísať špeciálne prípravky klinickej výživy (výživu na popíjanie). 

Proces straty svaloviny a fyzickej slabosti možno do istej miery ovplyvniť včasnou, dostatočnou a kvalitnou výživou spolu s rehabilitáciami a telesným cvičením v období zotavovania sa po chorobe už v nemocnici.  

Ak slabosť následkom ochorenia, operácie alebo pobytu v nemocnici pretrváva i doma, je kvalitní strava a dostatočná fyzická aktivita správnym krokom k návratu do normálneho života. Keď prirodzená strava nestačí pokryť potreby, je možné ju doplniť výživou na popíjanie (ktorú môže predpísať alebo odporučiť lekár). S výberom takisto pomôžu v lekárni. 

V niektorých prípadoch, predovšetkým pri pretrvávajúcom nechutenstve, môžu byť pacienti pre zaistenie náležitého príjmu živín pri zotavovaní na určitú dobu odkázaní na príjem výživy priamo do žalúdka sondou alebo PEGom.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori

Príklad:

 1. Babička ochorela, nechce jesť a chudne
 2. Otec, senior, je zoslabnutý a nechutí mu jesť
 3. Rodič sa vrátil z nemocnice a je menej ako predtým

Proces starnutia je čisto individuálny, u niekoho sa prejavy môžu objaviť už v päťdesiatke, druhý sa môže cítiť v dobrej kondícii i po sedemdesiatke. Hoci každý jedinec má svoje genetické predpoklady, rýchlosť starnutí možno ovplyvniť zdravým spôsobom života a starostlivosťou o vlastné zdravie, čím môžeme sami prispieť k predĺženiu aktívneho veku života. Neoddeliteľnou súčasťou tejto starostlivosti je aj branie ohľadu na zloženie stravy.

Seniori majú iné špecifické výživové požiadavky ako ostatná populácia. S pribúdajúcim vekom klesá potreba jedla, čo je dôsledkom spomaľujúceho sa metabolizmu a ubúdania fyzickej aktivity. Zároveň sa ale zvyšuje potreba bielkovín! O to viac je dôležité starostlivo premýšľať nad zložením stravy.

Nerovnováha medzi príjmom a potrebou bielkovín môže viest k strate kostrového svalstva, pričom jeho funkciou je umožnenie aktívneho pohybu a predĺženie nezávislosti – byť aktívnou súčasťou rodinného života, dôjsť si na nákup či na poštu, byť schopný si uvariť, zvládnuť osobnú hygienu a pod. Táto nerovnováha a nedostatočný príjem živín potom môžu negatívne ovplyvňovať priebeh ochorenia, rekonvalescenciu a zvyšujú riziko straty sebestačnosti seniora.

V prípade, že senior nie je schopný prijať dostatočné množstvo živín v bežnej strave, ponúka sa  riešenie v podobe klinickej výživy. Nutričné prípravky obsahujú vyvážený pomer bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. 

Nutričná intervencia v podobe stravy bohatej na bielkoviny, doplnenie dôležitých mikronutrientov, ako sú vitamín D a vápnik, spoločne s dostatočnou fyzickou aktivitou, napr. prechádzky, nordic walking; tvoria základné predpoklady pre úspešné riešenie.

Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o vhodnosti prípravku klinickej výživy.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori

Poranenie tváre a ústnej dutiny, vážne poškodenie zubov, problémy s prehĺtaním, poškodenie nervového alebo cievneho zásobenia tráviacej sústavy, operačné zákroky tráviaceho traktu, nedostatočná tvorba tráviacich štiav (brušná slinivka, žlč), postihnutie pečene zápalom alebo cirhózou a zápalové ochorenia (napr. Crohnova choroba) alebo potravinové alergie a neznášanlivosti (napr. celiakia) často vedú k tomu, že potravu je náročné prijímať alebo správne využiť.  

Nedostatočný príjem väčšiny alebo len niektorých živín má samozrejme dopad na celkové zdravie. Prvým varovným príznakom často býva náhle a neplánované chudnutie. 

V prípade, že sa nevyrieši základný problém, je potrebné bežnú stravu nahradiť alebo doplniť. Lekár môže predpísať alebo odporučiť užívanie enterálnej výživy, prípadne nutričných prípravkov. V niektorých prípadoch postačí výživa  na popíjanie alebo na lyžičku, pri vážnom alebo dlhodobom postihnutí môže byť potrebné podávať výživu pomocou sondy alebo PEGu.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori

Príklad: Manžel po mozgovej príhode neprehltne sústo, po napití kašle…

Problémy s prehĺtaním sú často následkom nervových ochorení (napr. cievna mozgová príhoda, roztrúsená skleróza). Narušenie jemnej koordinácie svalov vedie k tomu, že potrava „zaskočí“ alebo zateká do dýchacích ciest (aspirácia). Následkom je nepríjemný kašeľ a pocit dusenia. Zaskočenie potravy môže byť i príčinou zápalu pľúc.  Dysfágia je väčšinou prechodným stavom, niekedy sa však môže stať i trvalou poruchou. 

Pacient s dysfágiou často odmieta jesť alebo piť, poprípade je málo alebo znižuje príjem tekutín. Správna výživa a hydratácia pacienta, hlavne po cievnej mozgovej príhode, však môže prispieť k lepšiemu zvládaniu zotavovania.

Je preto potrebné, aby pacienta s poruchou prehĺtania vyšetril kvalifikovaný lekár alebo logopéd a v prípade potreby stanovil vhodný výživový plán. U ťažkých foriem dysfágie môže lekár rozhodnúť o zavedení sondy alebo PEGu. Výživa a tekutiny sú tak pacientovi podávané priamo do žalúdka.

Liečbou dysfágie je rehabilitácia prehĺtania, ktorú vedie logopéd. Rehabilitáciu uľahčuje vhodná úprava stravy (vylúčenie malých kúskov potravy) a používanie zahusťovadiel, ktoré menia konzistenciu a textúru jedla a pitia. Kvalitné moderné zahusťovadlá zachovávajú chuť a vôňu jedla , pričom môžu zlepšiť život pacientov. Tieto špeciálne prípravky Vám môže odporučiť váš ošetrujúci lekár.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori

 

 1. Idem do nemocnice a čaká ma operácia
 2. Som po operácii a som zoslabnutý
 3. Som po operačnom zákroku a nemôžem jesť

Ak vás alebo vášho blízkeho čaká plánovaná operácia, je potrebné sa pripraviť i po stránke výživy.

Pred plánovanou operáciou nie je vhodné znižovanie telesnej hmotnosti. Naopak sa odporúča jesť plnohodnotnú stravu s dostatočným energetickým príjmom, s dostatočným príjmom živín a predovšetkým bielkovín. Ak trpíte nechutenstvom alebo máte podváhu, je potrebné zvýšiť príjem tak, aby nedochádzalo k úbytku svalového tkaniva. Vaším cieľom je preto zvýšiť, alebo si aspoň zachovať aktuálnu hmotnosť.

V prípade, že vám to zdravotný stav dovolí, je taktiež veľmi prospešná fyzická aktivita (postačí aj dlhšia prechádzka, chôdza po schodoch a pod.) Pravidelnejšia námaha vedie k tvorbe a udržaniu svalov a tým i bielkovín, ktoré následne organizmus využije po operácii ako dôležitý zdroj energie.

V prípade, že nie ste schopný prijať dostatočné množstvo živín v bežnej strave, ponúka sa riešenie v podobe klinickej výživy. Špeciálna výživa obsahuje vyvážený pomer bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Pri operácii následne dochádza k strate bielkovín, ktoré je možné doplniť špeciálnou klinickou výživou. Výhodné sú preto prípravky s vyšším obsahom bielkovín. S tekutou výživou možno pokračovať aj v domácom prostredí do doby zhojenia rany a obnovenia normálneho nutričného stavu. 

Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o vhodnosti prípravku klinickej výživy.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori

Príklady: Môjmu dieťaťu museli zaviesť PEG. Dedka kŕmime do hadičky na bruchu. 

Ak lekár vyhodnotí, že vy alebo váš blízky neprijímate dostatočné množstvo stravy ústami , alebo to vyžaduje aktuálny zdravotný stav či liečba, môže Vašu výživu zabezpečiť prostredníctvom sondy. 

 

V prípade potreby krátkodobej nutričnej podpory sa pacientom obvykle zavádza nazogastrická sonda. Pri predpoklade dlhodobého živenia sa zavádza tzv. PEG. 

 

Zavedenie sondy je nenáročná procedúra. Nazogastrickú sondu obvykle zavádza zdravotnícky personál na oddelení. Cez nosový otvor je sonda zasunutá pacientovi až do žalúdka. Pre zavedenie PEG je väčšinou potrebné objednanie sa na gastroskopický zákrok a sonda je vyvedená zo žalúdka cez brušnú stenu. Pacient tak má na bruchu hadičku, do ktorej je následne aplikovaná sondová enterálna výživa, lieky a voda. Nemusíte sa báť, pretože ani aplikácia výživy, ani bežná starostlivosť o sondu nebolí. Časom zistíte, že PEG môže byť pre Vaše okolie nenápadný a nemusí znamenať ani veľké obmedzovanie v bežných aktivitách.

 

Konkrétnu sondu a metódu zavedenia určí Váš lekár. Taktiež by vám mal zabezpečiť vhodnú sondovú výživu a zdravotnícky materiál na aplikáciu výživy (striekačky, sety). Po prepustení z nemocnice domov navštívte vášho obvodného ošetrujúceho lekára, s ktorým budete konzultovať ďalší postup. Referencie:

 1. Medical Nutrition International Industry. Better care through better nutrition: Value and effects of medical nutrition. A summary of the evidence base.[Internet]. Retrieved from: https://european-nutrition.org/wp-content/themes/onca-theme/ pdf/download.php? id=1027 [13.12.2018].

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori

Príklady: Dcéra náhle veľmi schudla, je vychudnutá, slabá a nemá chuť do jedla.  

Úbytok hmotnosti môže byť u zdravého človeka vnímaný ako pozitívny výsledok vhodnej diéty či cvičenia. Ak však vy alebo váš blízky začne výraznejšie chudnúť bez jasnej príčiny, mali by ste rozhodne spozornieť. Nechutenstvo alebo príliš rýchle chudnutie môže upozorniť na zdravotný problém, ktorý ste si zatiaľ nemuseli všimnúť. 

Dlhodobejšie nechutenstvo alebo náhly úbytok hmotnosti sprevádza celý rad ochorení a rozhodne je dôvodom, prečo vyhľadať lekára.

Príčinou nechutenstva a úbytku hmotnosti môžu byť mnohé ochorenia, napr.: 

 • Onkologické ochorenie/rakovina
 • Depresia
 • Ochorenie tráviaceho traktu alebo potravinová intolerancia 
 • Poruchy prehĺtania 

Zvýšenú starostlivosť venujme schudnutiu, ktoré sprevádza starnutie. S vekom sa väčšinou prirodzene znižuje chuť do jedla a u mnohých seniorov sa pridáva nesprávna skladba stravy. Strava seniorov často neobsahuje optimálne množstvo jednotlivých živín, zvlášť bielkovín. Tým často dochádza k strate svalovej hmoty a tým aj svalovej sily. Celková kondícia seniora sa zhoršuje.  Podľa štatistík je v malnutrícii alebo riziku malnutrície 33 % seniorov v domovoch s opatrovateľskou službou.

Konkrétnu príčinu nechceného chudnutia určí váš lekár a navrhne  vhodné riešenie. V súvislosti s podvýživou alebo rizikom podvýživy vám môže odporučiť alebo na základe vášho klinického stavu predpísať nutričnú podporu vo forme sippingu.

Vaše časté situácie - Dospelí a seniori